top of page
  • תמונת הסופר/תעו"ד הדס פריזמנט

הגנה על עובדים חושפי שחיתויות

עודכן: 13 באפר׳ 2020


לפני מספר חודשים פנה אליי בחור צעיר, בבקשה שאסייע לו בהזמנה לשימוע. אותו בחור, ליאור נקרא לו, עבד במשך שנתיים בחברה ממשלתית כמנהל מחלקה. ליאור הציג בפניי תיקייה גדושה בעשרות שבחים ומחמאות על עבודתו.

אז מה קרה? שאלתי. למה פתאום רוצים לפטר אותך?

אז זהו. מסתבר, שבחודשים האחרונים, החל ליאור להיחשף לפעולות בלתי תקינות של המנהל שלו. ליאור הוא לא רואה חשבון מדופלם, ולכן כינה את ההתנהלות של המנהל שלו "משחקים עם המספרים". ליאור לא ידע להגדיר את הפעולות האלו כמינהל בלתי תקין או שחיתות שלטונית, אך ידע שמשהו לא בסדר. וככל שביקש לקבל פרטים ונתונים, הרגיש ליאור כיצד הוא הופך מעובד מצטיין לאחד ש"עושה בעיות", שלוקחים ממנו סמכויות, שממדרים אותו, ושיא השיאים היה הזמנתו של ליאור לשימוע לפני פיטורים.

במקור, ליאור פנה אליי על מנת שאייצג אותו בשימוע וקיווה שאולי נצליח להעביר את רוע הגזירה.

אבל, אחרי ששמעתי את הסיפור, מיד הבנתי שאין טעם להגיע לשימוע כי התוצאה ידועה מראש. המנהל של ליאור מתנכל לו משום שליאור לא מסכים "להתיישר" עם התנהלות החברה, לא מוכן להיות "יסמן" של המנהל, מבקש נתונים ומעיר על פעולות בלתי תקינות.

לא הרבה יודעים זאת, אבל במקרים כאלה, לא תמיד חייבים לפנות לבית הדין לעבודה, שכן בשירות הציבורי (עובדי מדינה, רשויות מקומיות, תאגידים עירוניים ועוד), יש אפשרות לפנות למבקר המדינה בבקשה לקבלת צו הגנה, בהתאם לחוק מבקר המדינה.

היתרון של פנייה למבקר המדינה, הינה שאין צורך לשלם אגרה, וההליכים הינם בדרך כלל, מהירים וזולים יותר.

במקרה של ליאור, פנינו עוד באותו יום למבקר המדינה בבקשה להוציא לליאור צו הגנה שימנע מהמעסיק שלו לערוך לו שימוע. המבקר הורה על דחיית השימוע עד לבירור העניין. בחודשים אלה, ליאור קיבל את מלוא שכרו ותנאיו. המבקר הזמין את ליאור לבירור, ולאחר מכן את נציגי החברה, ולבסוף הזמין אותנו לדיון.

בסופו של דבר, בדיון החליט ליאור לא להמשיך לעבוד בחברה, והמבקר פסק לו פיצוי כספי. בתוך פחות מ-24 שעות קיבלנו את החלטת המבקש, שפסק לליאור פיצוי בגובה של חמש משכורות.

דברים שחשוב לדעת:

· למבקר המדינה סמכויות רחבות- הוא רשאי להורות על ביטול הפיטורים או ההזמנה לשימוע, לחייב את המעסיק בפיצוי כספי, או להורות על העברת העובד לארגון אחר בשירות אותו מעסיק.

· כדי לקבל סעד ממבקר המדינה, יש לעמוד בתנאים המצטברים הבאים:

o המעסיק הינו גוף מבוקר (למשל, שירות המדינה, חברות ממשלתיות, רשויות מקומיות וכדו').

o התלונה עוסקת במעשה שפוגע בעובד או מונע ממנו טובת הנאה.

o העובד הודיע על מעשי שחיתות, ובמקרים מסוימים, גם על מינהל בלתי תקין.

o ההודעה נעשתה בתום לב- כלומר- העובד באמת ובתמים האמין שמעשי השחיתות התבצעו והיה לו יסוד סביר להאמין בכך. כלומר, גם אם בסופו של יום יסתבר כי לא התבצעו מעשי שחיתות, מספיק שהעובד מאמין בכך בתום לב.

o ישנו קשר סיבתי בין הפגיעה בעובד לבין הודעתו על מעשי השחיתות. כלומר, הפגיעה בעובד באה כתגובה להודעת העובד על מעשי השחיתות.

· חשוב להדגיש, כי הגשת תלונת שווא מהווה עבירת משמעת.

· גם לעובדים במגזר הפרטי מגיעה הגנה- אך מכוח חוק אחר- חוק ההגנה על עובדים חושפי שחיתויות. חשוב לפעול במהירות במקרה כזה, שכן תביעה מכוח חוק זה מתיישנת בתוך 12 חודשים.

· לסיכום: החקיקה מקנה מספר הגנות לעובד אשר חשף התנהלות בלתי תקינה במקום עבודתו, בין אם במגזר הציבורי ובין אם במגזר הפרטי. יש לפעול במהירות, שכן הזמן משחק תפקיד חשוב במקרים כאלה.

16 צפיות0 תגובות

Comments


ברוכים הבאים  הדס פריזמנט, עו״ד.png
bottom of page